Programa

El programa de la V edició (curs 2018-2019) és:

Mòdul 1. L'Agroecologia en un mónrural en transformació

Coordinador/a: Daniel López

1.1. Els camins de la modernització agrària: despagesització, desagrarització i globalització – Daniel López (UPO)
1.2. Reestructuració rural i noves ruralitats – Luis A Camarero Rioja (UNED)
1.3. L’espai agrari periurbà – Ana Zazo, (U Bio Bio)
1.4. La Transició Agroecològica  – Gloria I. Guzmán Casado (UPO)
1.5. La Sobirania Alimentària  – Guillem Tendero (Arran de terra) i Marta G. Rivera (ARAG-UVIC)

Mòdul 2. Metodologies d'investigació orientades a l'acció

Coordinador/a: Josep Espluga

2.1. Disseny de processos participatius de Planificació Agroecològica – Daniel López (UPO)
2.2. Metodologia i tècniques d’investigació qualitativa – Josep Espluga (IGOP-UAB)
2.3. Mètodes d’Extensió Agroecològica Participativa – Daniel López (UPO)

Mòdul 3. Coneixement Agroecològic Tradicional

Coordinador/a: Laura Calvet

3.1. El Procomú en la Transició Agroecològica – Laura Calvet (ICTA-UAB)/Laura Aceituno (IMIDRA)
3.2. El Coneixement Ecològic Tradicional – Laura Calvet (ICTA-UAB)/Laura Aceituno (IMIDRA)
3.3. Recuperació i reproducció de recursos genètics tradicionals – Laura Calvet (ICTA-UAB)/Laura Aceituno (IMIDRA)
3.4. Estratègies simbòliques i culturals per les narratives de la sostenibilitat i la Transició Agroecològica – Laura Calvet (ICTA-UAB)/Laura Aceituno (IMIDRA)

Mòdul 4. Mercats locals i xarxes alimentàries alternatives

Coordinador/a: Marina di Masso

4.1. Xarxes alimentàries alternatives i circuits curts de comercialització – Marina di Masso (UVic-UCC)
4.2. Estructures col·lectives i xarxes territorials pels CCC – Daniel López (UPO)
4.3. Sistemes Participatius de Garantia – Mamen Cuéllar (ISEC-UCO)
4.4. Accés a la terra i a altres mitjans de producció – Carles Soler (Revista Soberanía Alimentaria y Culturas)
4.5. Altres economies per la dinamiztació local: economia social i solidària i economia feminsita – Rubén Suriñach (Opcions i XES) i Marina di Masso (UVic-UCC)

Mòdul 5. Treball Final de Postgrau

Coordinador/a: Guillem Tendero.

Vinculació a iniciatives de DLAe. Redacció del TFP – Guillem Tendero, Daniel López, Josep Espluga, Marina di Masso, Laura Calvet

Descarrega el programa del curs 2018-2019

Inici del curs: gener 2019

Final de curs: juny 2019

Sessions presencials (divendres, dissabte i diumenge)

  • 11-13 gener a l’Àrea Metropolitana de Barcelona
  • 22-24 març a la Catalunya central
  • 7-9 juny al Pirineu de Lleida